Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Goście z światowego Geoparku UNESCO Mëllerdall z Luksemburga

2022-05-24 12:00

Dnia 24 maja 2022r., przedstawiciele Stowarzyszenia Kaczawskiego oraz Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Kaczawskie, mieli przyjemność gościć reprezentantów nowo utworzonego Geoparku UNESCO Mëllerdall z Luksemburga. W spotkaniu, jako przedstawiciele Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów, udział wzięła pani Agata Rudnicka, Prezes Stowarzyszenia Kaczawskiego, pani Gabriela Męczyńska, dyrektor biura i skarbnik LGD Partnerstwo Kaczawskie oraz pan Tomasz Gala, przewodnik z Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie.
Światowy geopark UNESCO Mëllerdall obejmuje 256 km² i zamieszkuje go około 25 500 mieszkańców. Geopark znajduje się w centrum Basenu Trewirsko-Luksemburskiego, który rozciąga się od Basenu Paryskiego po Masyw Reński. Obejmuje formację luksemburskiego piaskowca, która osiąga miąższość do 100 metrów i pochodzi z epoki dolnego liasu (205 do 180 milionów lat temu). Tworzy jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów piaskowcowych w Europie Zachodniej i jest atrakcją turystyczną od końca XIX wieku. Dziś region można zwiedzać, podążając gęstą siecią dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, w tym szlakiem Mullerthal o długości 112 km, który zdobył nagrodę Leading Quality Trails – Best of Europe.
Przede wszystkim gości oprowadzono po Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie i pokazano wszystkie sale edukacyjne i eksponaty. Gościom opowiedziano o historii obiektu oraz historii dwóch bliźniaczych stowarzyszeń (Stowarzyszenie Kaczawskie i Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Kaczawskie), a także o aspirującym do Światowej Sieci Geoparków UNESCO – Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów
Przedstawiciele luksemburskiego Geoparku UNESCO są zainteresowani współpracą, co bardzo nas cieszy i rodzi dużo pomysłów na przyszłość.

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -