Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Wydanie przewodnika przyrodniczo - geologicznego po Gminie Pielgrzymka

2021-06-14 12:00

10 czerwca 2021 r. Fundacja Wulkan Energii podpisała umowę z Lokalną Grupą Działania Partnerstwo Kaczawskie z siedzibą w Mściowojowie na realizację projektu grantowego pn. Wydanie przewodnika przyrodniczo - geologicznego po Gminie Pielgrzymka i okolicach, którego treść geologiczna została już przygotowana przy współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym.

Celem przewodnika jest przybliżenie niezwykłej georóżnorodności, z którą spotkamy się na obszarze gminy Pielgrzymka i okolic. Na obszarze tym występują skały różnych okresów geologicznych –od kambru (540-490 milionów lat temu) aż po czwartorzęd (od 2,5 miliona do 11 7000 lat temu). Mamy tu niezwykłą okazję, aby obejrzeć skały, które zapisały w sobie wybuchy wulkanów, naocznie stwierdzić obecność pustyń i okresowych rzek płynących przed 250 milionami lat, czy przeżyć spacer po dnie morza, które istniało na obszarze Krainy Wygasłych Wulkanów w okresie geologicznym nazywanym kredą (145 -66 milionów lat temu). W starych kamieniołomach położonych na obszarze gminy możemy zobaczyć, w jaki sposób lawa wnikająca w skorupę ziemską topiła i przypiekała istniejące już wcześniej skały. W żwirowniach położonych w okolicach Czapli możemy przekonać się, w jaki sposób lodowiec, który przykrył obszar Pogórza Kaczawskiego kilkaset tysięcy lat temu, naciskał na luźne osady i fałdował podłoże, na które wkraczał (zasoby przyrodnicze). Ponadto poza zjawiskami geologicznymi w przewodniku znajdują się liczne ciekawostki historyczne i kulturowe, takie jak zachowane okopy i umocnienia obronne z czasów II Wojny Światowej, a także legendy o partyzantach ukrywających po wojnie złoto w schronach na stokach Ostrzycy czy informacje i nieistniejącym już kościele na górze Świątek, który był miejscem licznych pielgrzymek.

W treści przewodnika znajdować się będzie opis czym jest Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów oraz wymienione będą wszystkie 30 geostanowiska, na tablicach znajdą się mapy terenu KWW z oznaczonymi lokalizacjami geostanowisk.

Projekt finansowany będzie w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego.