Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Wyjazd studyjny na obszar LGD Krajna Złotowska

2018-07-09 12:00

W dniach 3-5 lipca br. wzięliśmy udział w wizycie studyjnej na obszarze LGD Krajna Złotowska w województwie wielkopolskim. W wyjeździe udział wzięli członkowie Zarządu LGD Partnerstwo Kaczawskie, członkowie Rady i członkowie Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Kaczawskie, a także przedstawiciele samorządu,lokalni liderzy, sołtysi, prezesi lokalnych stowarzyszeń, wytwórcy oraz pracownicy biura LGD. Przypomnijmy, że wyjazd zrealizowany został w ramach projektu „Cztery podejścia jeden cel – wypracowanie innowacyjnych mechanizmów współpracy z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i historycznego obszarów LGD” sfinansowany z środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW).
Wyjazd okazał się wspaniałym doświadczeniem oraz skarbnicą pomysłów dla naszych kaczawskich działaczy. Wiele zobaczyliśmy i wiele podpatrzyliśmy. Wracamy – bardzo zadowoleni, z głową pełną pomysłów i nowych zamierzeń. Nasza wizyta została bardzo starannie zaplanowana i zorganizowana przez biuro LGD Krajna Złotowska z Dyrektorem panem Markiem Romańcem na czele, który jest również autorem całego projektu.
Nasz przyjazd rozpoczął się od powitania uczestników przez pana Marka Romańca nad malowniczym Jeziorem Dużym w miejscowości Jastrowie w Rezydencji „Leśna Chata”. Po obiedzie odbyło się spotkanie z Burmistrzem Gminy i Miasta Jastrowie, panem Piotrem Wojtiukiem. Pan Burmistrz przedstawił nam pokrótce historię obszaru oraz opowiedział o aktualnej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej miasta i gminy Jastrowie, a także o wielu inwestycjach i planach na przyszłość. Po spotkaniu zakwaterowaliśmy się w niezwykłym „Gospodarstwie Agroturystycznym i Restauracji Poziomka” w Kujankach, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pięknego jeziora Borówno. Gościniec ten jest przykładem dobrze prosperującej, rodzinnej firmy, a także przykładem przedsiębiorczych, pomysłowych ludzi, którzy tworząc to niepowtarzalne miejsce, również sięgali po środki unijne. Gospodarstwo obejmuje też mały Browar, który mogliśmy zwiedzić następnego dnia. Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku odbyło się spotkanie z władzami Stowarzyszenia „LGD Krajna Złotowska” z prezentacją zakresu działania tej organizacji, a następnie odbyło się spotkanie z Wójtem Gminy Zakrzewo, panem Henrykiem Dobrosielskim oraz Sekretarzem tej gminy, panią Anetą Buława-Żak, którzy zaprezentowali nam lokalne działania, m.in. świetlicę wiejską wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niej. Wspólnie wybraliśmy się nad jezioro Borówno. Następnie uczestnicy wzięli udział w ciekawych warsztatach pn. „Jak planujemy rozwój wsi od nowa – warsztaty z planowania partycypacyjnego”, z podsumowaniem i dyskusją. Warsztaty zostały przeprowadzone przez pana Marka Romańca.
W drugim dniu było jeszcze ciekawiej. Cały dzień spędziliśmy w terenie podpatrując dobre praktyki u innych. Odwiedziliśmy Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w miejscowości Lipka, gdzie przywitała nas i oprowadziła pani Dyrektor Ewa Polańska-Ciechanowska. Na szkolnym podwórku powstała m.in. „Klasa pod chmurką”, czyli klasa na świeżym powietrzu: z ogródkiem, ścieżką dydaktyczną i wiatą. Następnie pan Wójt Gminy Lipka Przemysław Kurdzieko pokazał nam inne inwestycje na terenie gminy, m.in. zagospodarowanie placu pod budynkiem Urzędu Gminy i nowoczesny kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy z łowiskiem, pomostem, wiatą grillową, placem zabaw i boiskiem do gry w piłkę siatkową. Kolejnym punktem wizyty była świetlica w Krzywej Wsi, gdzie przywitał nas Wójt Gminy Złotów, pan Piotr Lach, Rada Sołecka, panie ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Krzywej Wsi oraz dziewczynki przebrane za czarodziejki. Przy pysznym domowym cieście opowiedziano nam zarówno o sukcesach, jak i problemach z jakimi borykają się mieszkańcy tej wsi, a także o realizacji przeróżnych projektów, inwestycji, organizacji lokalnych imprez i uroczystości. Uczestnikom naszej wizyty najbardziej spodobał się pomysł na zagospodarowanie terenu pod „ruchome piłkarzyki”. Następnie odwiedziliśmy „najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne 2016 w Wielkopolsce” – Folwark Hawaje w Starej Wiśniewce (gmina Zakrzew). Właścicielka przygotowała dla nas wyśmienity obiad, który stanowił degustację produktów lokalnych, a potem zaprezentowano nam całe gospodarstwo, sad, łącznie z osadą muflonów, danieli i jeleni. Dzięki wizycie w tym uroczym gospodarstwie, dowiedzieliśmy się wiele w kwestii rozwijania przedsiębiorczości na wsi, a także o wymogach sanitarnych i weterynaryjnych, z którymi wiąże się prowadzenie takiego folwarku. Po powrocie do miejsca zakwaterowania zwiedziliśmy jeszcze lokalny Browar Poziomka, jako przykład firmy rodzinnej.
Trzeci dzień rozpoczęliśmy wizytą w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie, gdzie czekało dla nas wiele niespodzianek. W skansenie tym znajduje się zagroda z XVIII w. z budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi, w których zgromadzono ogromną ilość przedmiotów z dawnych lat. Naszą grupę przywitał Burmistrz Złotowa pan Adam Pulit i opowiedział o Złotowie, interesujących inwestycjach, projektach, ciekawych pomysłach związanych z przyjmowaniem turystów na tym terenie i planach na przyszłość. Po tej prezentacji obejrzeliśmy zagrodę, a każdy z nas wziął udział w trzech rodzajach warsztatów artystycznych „Rękodzieło to jest to”. Były to warsztaty garncarskie, kowalskie oraz makrama. Tego dnia zwiedziliśmy również Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie, które mieści się w domu mieszczańskim z XVIIIw. o konstrukcji szachulcowej.
Po obiedzie przyszedł czas podsumowań i podziękowań. Wymiana informacji, dobrych praktyk i pomysłów między uczestnikami wizyty studyjnej stanowi najważniejszy rezultat tego wyjazdu i projektu. Wyjazdy takie to szansa na nowe pomysły, nową energie, wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów i współpracy. Uczestnicy naszego wyjazdu takie kontakty nawiązali – zarówno między sobą, jak i z LGD Krajna Złotowska. Ponadto zobaczyli i posłuchali od innych działaczy – o świetnych pomysłach, przykładach działań i inwestycji. A nie ma lepszej mobilizacji do lokalnego działania, jak pojechać i zobaczyć „jak robią to inni”. Dziękujemy więc panu Markowi Romaniec oraz pracownikom biura LGD Krajna Złotowska za tak wspaniałe doświadczenie, jakim była nasza wizyta studyjna. Dziękujemy za świetną organizację, przyjazną atmosferę i wielkie zaangażowanie pana Marka Romańca.

 

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -