Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Szanowni mieszkańcy obszaru działania Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”, w związku z budowaniem nowej Lokalnej Strategii Rozwoju dla Partnerstwa Kaczawskiego na lata 2016 – 2023, zwracamy się do Państwa z prośbą o jej współtworzenie.
Jeżeli mają Państwo ciekawy pomysł na projekt, który w najbliższym czasie chcecie zrealizować to prosimy o wypełnienie tej fiszki, która będzie dla nas bazą do planowania celów, działań i budżetu na najbliższe lata. Proszę opisać, co Pani/Pan chce w przyszłości zrealizować z dofinansowania unijnego, jako osoba fizyczna, organizacja pozarządowa lub mikroprzedsiębiorstwo, a nawet co Pani/Pan chciałby, aby było zrobione w Pańskiej miejscowości i/lub gminie (przewidziane do wsparcia w ramach Inicjatywy LEADER-a operacje znajdują się poniżej).
W załączeniu fiszka, którą prosimy wydrukować i wypełnić oraz odesłać do LGD na adres: Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”
59-407 Mściwojów 54
lub przekazać do swojego Urzadu Gminy (złożyć na Sekretariacie) do 31 sierpnia 2015r.
Cele Działania LEADER w ramach PROW na lata 2014-2020
Celem głównym PROW 2014 – 2020 jest poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.
Program Leader najbardziej wpisuje się w jeden z sześciu priorytetów wyznaczonych dla unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014 – 2020, a mianowicie: Priorytet 6 Zwiększanie włączenia społecznego, ograniczanie ubóstwa i promowanie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.
Cel szczegółowy Programu Leader: wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich
Przewidziane do wsparcia będą projekty mające na celu:
1) wzmocnienie kapitału społecznego, w tym z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych i wspieranie partycypacji społeczności lokalnej w realizacji LSR;
2) zakładanie działalności gospodarczej i rozwój przedsiębiorczości;
3) dywersyfikacja źródeł dochodu, w tym tworzenie i rozwój inkubatorów przetwórstwa lokalnego tj. infrastruktury służącej przetwarzaniu produktów rolnych w celu udostępniania jej lokalnym producentom (produkty objęte i nieobjęte załącznikiem nr 1 do TFUE), z wyłączeniem świadczenia usług rolniczych;
4) podnoszenie kompetencji osób z obszaru LSR w powiązaniu z rozwojem przedsiębiorczości lub dywersyfikacją źródeł dochodów, lub podejmowaniem zatrudnienia, w szczególności rolników i osób długotrwale pozostających bez pracy;
5) Podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska, zmian klimatycznych a także innowacji;
6) rozwój produktów lokalnych;
7) rozwój rynków zbytu, z wyłączeniem targowisk;
8) zachowanie dziedzictwa lokalnego;
9) rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej,
10) rozwój infrastruktury drogowej gwarantującej spójność terytorialną w zakresie włączenia społecznego.
Cele szczegółowe powiązane:
1) poprawa konkurencyjności głównych producentów w drodze lepszego ich zintegrowania z łańcuchem rolno-spożywczym poprzez systemy zapewnienia jakości, dodawanie wartości do produktów rolnych, promocję na rynkach lokalnych i krótkie cykle dostaw, grupy i organizacje producentów oraz organizacje międzybranżowe - W ramach LEADER wspierane będą operacje z zakresu małego przetwórstwa oraz tworzenie sieci (zakres: krótkie łańcuchy dostaw, rynki lokalne, działania promocyjne i marketingowe).
2) ułatwianie różnicowania działalności, zakładania i rozwoju małych przedsiębiorstw i tworzenia miejsc pracy - W ramach LEADER realizowane będą operacje w zakresie przedsiębiorczości: działania mające na celu wyposażenie w niezbędną wiedzę lub umiejętności oraz kwalifikacje m.in. osób planujących rozpoczęcie działalności dodatkowej do działalności rolniczej oraz osób odchodzących z rolnictwa.
3) zwiększanie dostępności technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK, z ang. ICT) na obszarach wiejskich oraz podnoszenie poziomu korzystania z nich i poprawianie ich jakości - W ramach LEADER wspierane będą operacje z zakresu wykorzystania technologii informacyjnych w rozwoju pozarolniczych miejsc pracy czy udostępniania zasobów kulturowych, przyrodniczych i turystycznych obszarów wiejskich.