Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Jest gitarowy rekord na festiwalu Topinambur!!!

2014-10-01 09:50

Na pięćdziesiąt dwie gitary zabrzmiał turystyczny przebój Hej, przyjaciele w sobotę, 27 września, podczas Festiwalu Piosenki Turystycznej Topinambur, który od sześciu lat odbywa się w Gospodarstwie Cicha Bartna w Bolkowicach.
Pomysłodawcą festiwalu jest gospodarz „Cichej Bartnej” Marek Olszewski, a w organizacji wspiera go cała rodzina oraz Rada sołecka Bolkowic, Gmina Paszowice, Gminny Ośrodek Kultury i oddział PTTK Ziemi Jaworskiej. Do grona organizatorów w tym roku dołączył Zespół Szkolno Przedszkolny w Pogwizdowie oraz Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Kaczawskie.
Do przesłuchań konkursowych zgłosiło się 7 zespołów i 6 solistek. Komisja oceniającej przewodniczył Leszek Kopeć, dziennikarz Radia Wrocław, któremu towarzyszyły Maria Dziadkowiec i Małgorzata Kozłowska - zajmujące się zawodowo edukacją, ale przede wszystkim zapalone turystki.
Komisja przyznała w kategorii solistek młodszych pierwsze miejsce Emilii Koniszewskiej, uczennicy SP nr 6 w Boguszowie-Gorcach, której opiekunem jest Danuta Foryś. W nagrodę otrzymała gitarę ufundowaną przez Przewodniczącego Rady Gminy Szczepana E. Rojaka. Wyróżniono również Karolinę Mertins, reprezentująca świetlicę GOK w Bolkowicach (opiekun Marta Szatarska). Laureatką pierwszego miejsca w wśród solistek starszych została Aleksandra Janicka, reprezentująca Hufiec ZHP w Legnicy. Do niej trafiła gitara ufundowana przez Macieja Suchorzewskiego. Dwa trzecie miejsca przyznano Weronice Jastrzębskiej ze świetlicy GOK w Bolkowicach (opiekun Marta Szatarska) oraz Ani Łosik, reprezentującej świetlicę GOK w Paszowicach (opiekun Tadeusz Wachowski).
Wśród zespołów młodszych najlepsze okazały się „Pogwizdowskie Kurczaki” z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Pogwizdowie (opiekun Marek Olszewski). Do nich trafiła gitara, ufundowana przez firmę COM-D w Jaworze. Drugie miejsce przypadło zespołowi „Świetlicowe nutki” ze świetlicy GOK w Kwietnikach (opiekunowie Marta Fajkiel i Halina Górska), trzecie - Zespołowi ze Szkoły Podstawowej w Wądrożu Wielkim (opiekunowie Katarzyna Pawluk, Elżbieta Góralska), a czwarte - zespołowi „Trylki” ze Szkoły Podstawowej w Paszowicach (opiekun Ewa Czerw).
Wśród starszych uczestników zwyciężył zespół „Bolki” ze świetlicy GOK w Bolkowicach (opiekun Marta Szatarska), dla których nagrodę - zestaw kina domowego - ufundowała Rada sołecka Bolkowic. Drugie miejsce zdobyła „Zgrana Paczka” z Gimnazjum w Wiadrowie (opiekun Ewa Czerw). Laureaci pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach otrzymali również pamiątkowe statuetki ufundowane przez PTTK w Jaworze, a pozostali laureaci upominki z LGD Partnerstwo Kaczawskie.
O godzinie 18 rozpoczęło się bicie kolejnego rekordu gitarowego i zewsząd widać było osoby, niosące na plecach popularne „pudła”. I choć ubiegłoroczny wynik - 51 gitar - wydawał się trudny do pobicia, to po przeliczeniu wszystkich gryfów przez wójta Sebastiana Oszczędę okazało się, że są pięćdziesiąt dwie gitary.
O dobrą kondycję zarówno uczestników Festiwalu, jak i publiczności zadbała Rada rodziców Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Pogwizdowie pod kierunkiem dyrektor Agnieszki Procner. Mamy przygotowały pyszne ciasta, a tatusiowie dzielnie czuwali przy grillu, na którym piekły się smakowite kiełbaski. Wyjątkowym powodzeniem cieszył się też sam topinambur, którego koszyk, podarowany przez Anielę Pańczak z Pomocnego, rozszedł się niczym przysłowiowe „ciepłe bułeczki”.
Część pokonkursowa Festiwalu, czyli „Nocne granie” była w tym roku wyjątkowo bogata: po raz pierwszy wystąpiła wywodząca się z „krainy łagodności” grupa FART; po niej kilka swoich najbardziej znanych utworów wykonał zespół „SETA” i wreszcie na scenie pojawił się Leszek Kopeć - autor i wykonawca piosenek, dziennikarz radiowy, laureat wielu przeglądów i festiwali piosenki turystycznej i studenckiej, m.in. YAPA'90 (Grand Prix), Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Bazuna, współpracownik Radia Wrocław i Polskiego Radia Opole. Od 1989 roku prowadzi w Radiu Wrocław audycję „Muzyczna cyganeria”, poświęconą głównie piosence autorskiej, poetyckiej oraz turystycznej. W „Nocnym graniu” nie zabrakło lokalnych twórców: piosenki kaczawskie zaprezentował Dariusz „Morgan” Chajutin, ballady Bułata Okudżawy przypomniał Marek Olszewski i jego Przyjaciele, w świat piosenki poetyckiej, hiszpańskiej i francuskiej wprowadziła Joanna Kogut, pochodząca wprawdzie z Boguszowa-Gorc, ale mająca swoje korzenie w Paszowicach. Natomiast na finał wystąpił zespół „Crescendo” w międzynarodowym składzie i repertuarze, a ich brawurowe wykonanie skocznych melodii irlandzkich, greckich i bałkańskich poderwało do tańca publiczność. Szkoda, że Państwo tego nie widzieli.
Organizatorzy Festiwalu Piosenki Turystycznej dziękują bardzo wszystkim, którzy pomogli w jego przygotowaniu: Radzie sołeckiej wsi Bolkowice, Gminie Paszowice, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Paszowicach, PTTK Oddział Ziemi Jaworskiej, Zespołowi Szkolno Przedszkolnemu w Pogwizdowie wraz z Radą Rodziców oraz Stowarzyszeniu LGD Partnerstwo Kaczawskie. Dziękujemy również naszym darczyńcom i sponsorom, a byli to: PUPiH COM-D, Maciej Suchorzewski, Szczepan Eugeniusz Rojak, Wojciech Krasecki, Paweł Szudrowicz, Marcin Mucha, Krzysztof Grosiak oraz Aneta i Krzysztof Kędzierscy.
Małgorzata Świderska

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -