Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Wyjazd studyjny do Geoparku

2014-04-14 11:22

W dniach 2-4 kwietnia br. członkowie Stowarzyszenia "Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie", przedstawienie samorządów Partnerstwa Kaczawskiego oraz liderzy działający na obszarze Gór i Pogórza Kaczawskiego uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym do transgranicznego geoparku Czech - Bavarian Geopark, zorganizowanym ze środków Unii Europejskiej z Programu Leader na działanie „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętność i aktywizacja”.

Celem wyjazdu było poznanie dobrych przykładów na wykorzystanie zasobów przyrodniczych, w tym geologicznych do promocji regionu oraz poznanie inwestycji sprzyjających zwiększeniu ruchu turystycznego, a realizowanych ze środków unijnych na tym obszarze. Pierwszego dnia uczestnicy mogli odwiedzić VULKANERLEBNIS PARKSTEIN w Niemczech. Na miejscu przywitał nas dr Andreas Peterek, który oprowadził nas po ścieżce geologicznej, która wiodła na sam szczyt stożka wulkanicznego. Na szczycie góry znajduje się malowniczo położona kapliczka wraz z punktem widokowym, z którego rozciągał się przepiękny widok na okolicę.

Drugi dzień do obiadu ponownie spędziliśmy w Niemczech. Tym razem uczestnicy mieli okazję odwiedzić największy w Europie granitowy labirynt skalny Luisenburg, który niejednemu z nas przysporzył trochę trudności z powodu bardzo niskich i wąskich szczelin na trasie. Na szczęście nikt nie utknął, więc wszystkim udało się przejść niebieskim, a potem czerwonym szlakiem by dotrzeć ponownie do autokaru. Po wyczerpujących wspinaczkach wróciliśmy ponownie do naszych czeskich sąsiadów, aby wspiąć się na niewielki (495 m) stożek wulkaniczny –tzw. Komorni Hurke, który według naukowców jest najmłodszym czeskim wulkanem. Następnie mogliśmy oglądać księżycowe krajobrazy w rezerwacie przyrody SOOS, położonym w odległości 6 km od Frantiskovych Laźni, w których nocowaliśmy. Tematem przewodnim rezerwatu są rozległe bagna i mineralne torfowiska borowinowe. W niektórych miejscach głęboko spod ziemi przez błoto wychodzą na powierzchnię mofety – bulgocące źródła, które tworzą tzw. bagienne wulkany, które najbezpieczniej było oglądać z drewnianych pomostów specjalnie przygotowanych dla turystów. Na ścieżce znajdowały się liczne tablice wskazujące zarówno kierunek drogi, charakterystykę terenu jak i wyjątkowe atrakcje. W powrotnej drodze zwiedziliśmy przepiękne Karlove Vary nazywane „małą Pragą”. W pięknym słońcu podziwialiśmy odrestaurowane kamieniczki oraz próbowaliśmy wód uzdrowiskowych, wypływających z imponującego gejzeru o temperaturze 72oC z głębokości prawie 3 tys. metrów wyrzucanych co minutę na wysokość 12-15 metrów. To najgorętsze ze źródeł w tym regionie. Ostatnim punktem naszego wyjazdu był rezerwat Pańska Skala, która jest najstarszym w Czechach rezerwatem geologicznym i jednocześnie jednym z najstarszych tego typu założeń w Europie. Niesamowita bazaltowa góra (595 m) zbudowana jest z pięcio i sześciobocznych słupów bazaltowych, uporządkowanych pionowo i skośnie, o długości aż 12m. Każdy z uczestników miał okazję wspiąć się na sam szczyt po niespotykanych gdzie indziej bazaltowych schodkach i podziwiać okoliczne krajobrazy. Uczestnicy wyjazdu mieli również okazję zaobserwować, w jaki sposób, każde z odwiedzanych przez nas miejsc, ma przygotowaną infrastrukturę turystyczną, aby zwiększyć atrakcyjność i dostępność danej atrakcji geoturystycznej. Budowę geologiczną oraz genezę powstania każdego z odwiedzanych miejsc przybliżał nam prof. Piotr Migoń, autor powstającego „Albumu największych atrakcji geoturystycznych Krainy Wygasłych Wulkanów”.

Zarząd Stowarzyszenia „LGD Partnerstwo Kaczawskie” serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę i dobry nastrój, a panu Piotrowi Migoń za merytoryczną oprawę wyjazdu. Podziękowania należą się również dla naszego przewodnika – Waldemara Brygiera i Stowarzyszenia Silesian Traveler za profesjonalne przygotowanie i obsługę wyjazdu.

Organizatorzy wyjazdu wierzą, że udział w tej wizycie przedstawicieli samorządów lokalnych będzie miał pozytywny oddźwięk w postaci wsparcia inwestycyjnego i większej troski o nasze geologiczne skarby, którym brakuje oznakowania, parkingów, miejsc do odpoczynku i przede wszystkim większej promocji.

Tekst: Gabriela Meczyńska, Agnieszka Wegneris.

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -