Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Na pięknie udekorowanych stołach królowały smakowite potrawy i ciasta świąteczne, miody, przetwory z malin, chleby oraz ogromny wybór ozdób, ceramiki, biżuterii i innych wyrobów rękodzielniczych z Krainy Wygasłych Wulkanów. Rozrywkę dzieciom zapewnili animatorzy ze złotoryjskiej Fabryki Urodzin oraz „Zielone Laboratorium” z Rzeszówka, które urządziło warsztaty mydlarskie. Wśród wystawców przeprowadzono dwa konkursy. Najpiękniejsze Stoisko na Jarmarku wybrano drogą głosowania wystawców i publiczności. Zwyciężył w tym konkursie zespół ludowy „Kukułeczki” z Pogwizdowa w gminie Paszowice. Miejsce drugie zdobył zespół „Fudżijamki” w Proboszczowa w gminie Pielgrzymka, a trzecie Stowarzyszenie „Nasze Wądroże Wielkie” w gminie Wądroże. Pięć równorzędnych wyróżnień otrzymali: zespół ludowy „Chrośliczanie” (gmina Męcinka), Ekoturystyka „Kowalowe Skały” z Wrzeszczyna, Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Dziecka w Wilkowie (gmina Złotoryja), Stefania Drewniak z Bolkowa i Aniela Palczak z Pomocnego (gm. Męcinka). W konkursie na Pamiątkę Świąteczną od Górala Kaczawskiego komisja pod przewodnictwem Teresy Michałków pierwsze miejsce przyznała rzeźbie „Pustelnik” autorstwa Zdzisława Nowaka z Męcinki. Drugą nagrodę otrzymała kompozycja „świąteczna salamandra” wykonana przez Dorotę Mrowińską z Myślinowa (gm. Męcinka), a trzecią – również salamandra, ale z piernika, upieczona przez dzieci ze świetlicy GOK w Nowej Wsi Wielkiej (gm. Paszowice). Wyróżniono kaczawską chatę z piernika zespołu „Chrośliczanie” (gm. Męcinka), „czarcie ziele” namalowane na dachówce przez Martę Wiśniewską – Zawierucha z Rzeszówka (gm. Świerzawa) oraz wełnianą torbę z agatem, wykonaną przez Agatę Kowal – Ruschil z Wrzeszczyna. Nagrodami w obu konkursach były karty podarunkowe do sklepu z elektroniką i sprzętem AGD.
Na scenie w samo południe wystąpił specjalnie na Jarmark utworzony chór Górali znad Kaczawy, w którym wystąpili: wójt gminy Złotoryja Maria Leśna, wójt gminy Krotoszyce Beata Castaneda Trujillo i wicewójt Anna Rabska, starosta jaworski Stanisław Laskowski, wicestarosta Michał Lenkiewicz, prezes LGD Piotr Pieniążek, dyrektor Biura LGD Gabriela Męczyńska i jego pracownice: Agnieszka Wegneris i Katarzyna Szumilas, dyrektor GOK Paszowice Małgorzata Świderska, Żaneta Klonowska i Anna Kurek z Urzędu Gminy Złotoryja oraz członkowie LGD: Bogusława Rudnicka, Lucyna Ochrombel i Kazimierz Rogowski. Chór do występu przygotował Waldemar Staszczyk z GOKu w Paszowicach, a publiczności tak spodobał się występ niecodziennych śpiewaków, że domagała się nawet bisów… Wystąpili też kolędnicy - przebierańcy z zespołu „Pogórzanie” z Gminnego Ośrodka Kultury w Paszowicach, Stowarzyszenie „Nasze Wądroże Wielkie” tradycyjnie już rozdawało wedle uznania albo rózgi, albo prezenty samorządowcom z Partnerstwa Kaczawskiego, dołączając do nich wierszowane dedykacje. Wystąpił również chór „Albertówka” z Jaworskiego Ośrodka Kultury i duet instrumentalny „Piotr i Jacek”. Na scenie zaprezentowały się też „Fudżijamki” z Proboszczowa oraz debiutujący zespół „Złota Leszczyna” z Wilkowa. O całą oprawę muzyczną i akustyczną zadbał Waldemar Staszczyk. Na Jarmarku zagościł również święty Mikołaj z workiem pełnym słodyczy, czyli radny Zbigniew Patynek z Paszowic. Jarmark licznie odwiedzili dziennikarze i reporterzy mediów lokalnych i regionalnych, tak więc relację z niego nie tylko można przeczytać na łamach „Nowej Gazety Jaworskiej”, ale również obejrzeć na portalu internetowym lca.pl oraz w Telewizji Jawor i programie „Teraz Wieś” Telewizji Wrocław w niedzielę, 22 grudnia.
Organizatorem Kaczawskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego jest Stowarzyszenie „LGD Partnerstwo Kaczawskie” przy współudziale Stowarzyszenia Kaczawskiego.
Jarmark współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej z EFRROW w ramach umowy przyznania pomocy na działanie 4.3.1 „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” objętego PROW na lata 2007 - 2013, Oś 4 Leader.
Tekst: Małgorzata Świderska