Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

VI Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy już za nami...

2012-12-19

To był już 6 Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy, który od lat promuje regionalne rękodzieło, potrawy lokalne, produkty tradycyjne i region Gór i Pogórza Kaczawskiego nazywany Krainą Wygasłych Wulkanów. Prawie pięćdziesięciu wystawców, setki ozdób świątecznych, potraw wigilijnych i innych smakołyków, dźwięki kolęd i pastorałek, żołnierze w mundurach wojsk Napoleona, a do tego tłumy odwiedzających – to wszystko działo się w ostatnią niedzielę, 16 grudnia, podczas 6. już Kaczawskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbywał się we wspaniałych, nastrojowych wnętrzach Pałacu w Krotoszycach. Jarmark patronatem honorowym objęli poseł Robert Kropiwnicki, wicemarszałek województwa Jerzy Łużniak oraz starostowie trzech powiatów: jaworskiego, legnickiego i złotoryjskiego, a organizatorem było Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”.

Słowami oddać trudno smaki, zapachy, kształty i kolory tego, co można było zobaczyć i spróbować na stoiskach wystawowych. Trudnego zadania wyboru najpiękniejszego stoiska podjęła się komisja w składzie: Maria Ugniewska – członek komisji kultury przy Zarządzie Głównym PSL, Grażyna Konarska z Powiatowego Zespołu Doradców w Złotoryi i Ilona Trzyna – świeżo „upieczony” doradca z PZD w Jaworze. Pierwsze miejsce zdobył stół wigilijny przygotowany przez Stowarzyszenie „Nasze Wądroże Wielkie”. Gusta komisji były wyjątkowo zgodne z oceną innych wystawców, bo oni również przyznali stoisku z Wądroża swoją nagrodę. Miejsce drugie zajęło stoisko przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wiadrowa, trzecie – KGW w Lubiechowej, a kolejne przyznano: KGW w Sokołowcu, Grupie Odnowy Wsi Wilków, Iwonie Romańskiej (Lubiechowa w gminie Świerzawa), Sołectwu Chroślice i Grupie Odnowy Wsi Pyskowice. Natomiast w konkursie na „Pamiątkę świąteczną od Górala Kaczawskiego” zwyciężył wulkan wykonany przez Dorotę Mrowińską z Myślinowa, miejsce drugie zajął „świąteczny las” Danuty i Zdzisława Nowaków z Męcinki, trzecie renifer z KGW w Lubiechowej, a czwarte – ręcznie malowana bombka z Pracowni Artystycznej „Kolorek” w Wilkowie. Wyróżnienia przyznano KGW w Snowidzy za anioła oraz Grupie Odnowy Wsi Ernestynów za piernikowe ozdoby świąteczne.
Młodsi uczestnicy Jarmarku mogli poznać tajniki wytwarzania bombek choinkowych i innych ozdób świątecznych podczas warsztatów artystycznych. Prowadziły je Martyna Olszowy – Durachta z Wilkowa i Małgorzata Budzińska ze Snowidzy. A o to, by nie nudzili się również najmłodsi zadbali animatorzy z „Fabryki Urodzin” w Złotoryi, którzy urządzili kącik zabaw prowadzony przez elfy, Kubusia Puchatka i oczywiście świętego Mikołaja.
Natomiast dla całkiem dorosłych przygotowano Konferencję Regionalną na temat „Skuteczne wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju sposobem na rozwój obszarów wiejskich Gór i Pogórza Kaczawskiego”. Podczas konferencji o nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej mówił Paweł Czyszczoń, dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich w UMWD. Przykłady najlepszych projektów realizujących cele Lokalnej Strategii Rozwoju Partnerstwa Kaczawskiego omówiły Agnieszka Wegneris i Małgorzata Dubrowska z biura LGD. Natomiast o 10 latach wspólnej pracy na rzecz gminy Mściwojów oraz regionu Gór i Pogórza Kaczawskiego opowiedzieli byli i obecni członkowie Zarządu Stowarzyszenia Kaczawskiego: Ignacy Urbański, Maria Srokowska, Gabriela Męczyńska, Beata Castaneda Trujillo oraz Ewelina Rozpędowska. Był też i tort urodzinowy z wulkanami wykonany przez mieszkankę naszej gminy – panią Ewę Biadała ze Snowidzy. Był to piękny jubileusz bo nie wiele organizacji może pochwalić się tak długą i aktywną działalnością. Jako nieliczni podziękowania za pracę złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia z Wądroża Wielkiego przekazując symboliczną gwiazdę betlejemską na ręce byłego prezesa Ignacego Urbańskiego i pani skarbnik Beaty Castaneda Trujillo w dowód wdzięczności, a Pan Starosta Jaworski Stanisław Laskowski i Starosta Złotoryjski Józef Sudoł, doceniając trud i pracę społeczną członków stowarzyszenia świadczoną na rzecz regionu kaczawskiego, podziękowali całemu Zarządowi oraz nowej Pani prezes Ewelinie Rozpędowskiej.

Jarmark tradycyjnie odwiedził Św. Mikołaj, na co dzień radny gminy Paszowice Zbigniew Patynek, który hojną ręką częstował wszystkich słodyczami. Wielu wrażeń dostarczył zespół kolędników z Wądroża Wielkiego, który w humorystyczny sposób poddał ocenie działalność samorządowców: wójtów i starostów. Oj, dostało im się od kolędników… nie tylko po rózdze, ale i po rogach. Obronną ręką wyszła jedynie Gabrysia Męczyńska, dyrektor biura LGD, której „anielski” charakter i zasługi kolędnicy pochwalili. Prawdziwą ucztą artystyczną był występ połączonych scholi Eden z parafii w Męcince i Cantus ze Snowidzy pod kierunkiem Iwony Torończak. Elementem humorystycznym był monolog o świętym Mikołaju z repertuaru Marcina Dańca w wykonaniu Daniela Grzesikowskiego z Dobkowa.

Mieszkańcy Krainy Wygasłych Wulkanów po raz pierwszy mogli na żywo usłyszeć również „hymn” naszego Partnerstwa Kaczawskiego autorstwa Dariusza „Morgana” Chajutina z Jastrowca, (gm. Bolków) pn. „Kaczawy”, który można usłyszeć na stronie http://www.youtube.com/watch?v=xIPJRRQc2ww. Słowa piosenki wspaniale oddają prawdziwe oblicze naszych gór – posłuchajcie a sami się przekonacie!

Ale prawdziwym hitem okazały się „Jasełka Kaczawskie” w wykonaniu członków Partnerstwa Kaczawskiego. Na co dzień poważne osoby, sprawujące funkcje starostów, wójtów, dyrektorów, prezesów czy przedsiębiorców na tę okazję przywdziały kostiumy diabłów, aniołów czy pasterzy, aby odegrać uwspółcześnioną i pełną humoru wersję jasełek. I mimo tego, że niektórzy byli tylko na jednej, jedynej próbie, że trzeba było czasami improwizować zapomniany tekst, że żywy królik chciał uciec zarówno koszyka, to zarówno publiczność, jak i wykonawcy bawili się świetnie. W Jasełkach Kaczawskich wystąpili m. in. starosta Stanisław Laskowski – narrator, starosta złotoryjski Józef Sudoł- Król Melchior, wójt Mariusz Foryś – mały (!) aniołek, prezes LGD Piotr Pieniążek – król Herod, wójt Sebastian Oszczęda – król Kacper, Paweł Czyszczoń, dyrektor z Urzędu Marszałkowskiego – król Baltazar, Gabriela Męczyńska – diabeł Rokita, Małgorzata Świderska – Maryja, Anna Rabska Członek Zarządu LGD Partnerstwo Kaczawskie – Pastuszek Maciek, Beata Castaneda Trujillo wójt Gminy Krotoszyce - Pastuszek Kuba, Bogumiła Rudnicka Członek Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Kaczawskie – Diabeł Lucyfer, Wójt Gmina Złotoryja Maria Leśna- Archanioł Michał, Prezes Stowarzyszenia Kaczawskiego Ewelina Rozpędowska – Archanioł Gabriel, Sławomir Kosz Członek Stowarzyszenia LGD Partnerstwa Kaczawskiego – Diabeł Azazel, Zenon Bernacki – Kasztelan Zamku Grodziec – Żyd Icek, Małgorzata Dubrowska Pracownik biura LGD Partnerstwo Kaczawskie – Diabeł Boruta , Agnieszka Wegneris Pracownik biura LGD Partnerstwo Kaczawskie – Archanioł Rafał.
Oprawę muzyczną Jarmarku zapewnił Waldemar Staszczyk. Przygotowaniem organizacyjnym przedsięwzięcia zajęły się Małgorzata Świderska z zarządu LGD, Gabriela Męczyńska, Agnieszka Wegneris i Małgorzata Dubrowska z biura LGD oraz Ilona Trzyna z PZD w Jaworze przy wsparciu wójt Beaty Castaneda – Trujillo i prezesa Piotra Pieniążka.

tekst: Małgorzata Świderska

foto: Helena Świderska, Mariusz Foryś, Henryk Jurzak

 

 

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -