Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Mamy lapidarium!

2024-02-12 12:00

Miło nam poinformować, że powstało lapidarium promujące cały region LGD Partnerstwo Kaczawskie! Mieści się ono w ogródku przed głównym budynkiem Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, a zobaczyć tam można najważniejsze skały i minerały z Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Są to np. piaskowce, wapienie, zlepieniec, bazalt, riolit, melafir (trachybazalt), fyllit, głaz narzutowy, łupek czy granit. Jest nawet logo Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów ułożone z lokalnych skał, a na nich róża kierunków geograficznych!

Przy lapidarium zamontowano ciekawą tablicę z ujęciem wszystkich Światowych Geoparków UNESCO w Europie. Świetnie obrazuje to mapa Europy, na której zaznaczono w/w Geoparki, a pod mapą znajduje się dwujęzyczny opis „Czym są geoparki UNESCO”. Na tablicy umieszczono też kod QR, dzięki któremu można uzyskać więcej szczegółowych informacji o skałach i minerałach z lapidarium.

Miejsce bardzo przyjemne i bardzo potrzebne. W jednej przestrzeni zebrano niezwykłe skały i minerały z regionu. I są one podpisane. Miejsce pełni więc ważną funkcję edukacyjną. Z pewnością będzie wykorzystywane przez Edukatorów z Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, jak również bezpłatny dostęp do lapidarium ma każdy- w godzinach pracy Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. Skorzystają mieszkańcy, turyści oraz dzieci i młodzież odwiedzająca nasze tereny. Ponadto przy lapidarium postawiono dwie ławeczki, można więc odpocząć lub poczekać na umówione w Zagrodzie warsztaty.

Lapidarium powstało dzięki realizacji naszego projektu współpracy pt. „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development) Akronim: „GEOLOGY” współfinasowany jest ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”.

Projekt realizowany jest od lipca 2023 r. z lokalnymi grupami działania, które leżą na terenach Geoparków UNESCO: Lokalna Grupa Działania "Perły Czarnej Nidy" w Geoparku Świętokrzyskim oraz Lokalna Grupa Działania Grupa Łużycka leżąca na obszarze Geoparku "Łuk Mużakowa" oraz z Geoparkiem Český Ráj. Głównym koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie „LGD Partnerstwo Kaczawskie”. Jego głównym celem jest „wspólna promocja oraz wymiana doświadczeń w dziedzinach strategicznych dla rozwoju i funkcjonowania geoparków należących lub aspirujących do Światowej Sieci Geoparków UNESCO, jako innowacyjny sposób wykorzystania zasobów przyrodniczych, kulturowych oraz historycznych dla zrównoważonego rozwoju regionu".

Biuro
LGD Partnerstwo Kaczawskie

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -