Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Wyjazd szkoleniowy - "Chrośnica, wioska barwnych wątków, Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego"

2018-12-18 02:41

W miniony czwartek - 13 grudnia 2018 r. w Chrośnicy, odbyło się wyjazdowe szkolenie dla mieszkańców Krainy Wygasłych Wulkanów, organizowane przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”. Szkolenie z zakresu rozwijania aktywności społecznej i promocji dobrych praktyk p.n. „Chrośnica, wioska barwnych wątków, Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego” odbyło się w miejscowości, która przed wiekami słynęła z tradycji tkackich i wyrobu wysokiej jakości płótna.
To był bardzo udany dzień, pełen inspiracji i dobrych przykładów. Chrośnica przywitała uczestników białym krajobrazem, zasypanych śniegiem ulic, łąk i drzew, natomiast panie: Monika Wizła-Kubiak i p. Joanna Wojtko z Fundacji Mazelan - dobrym humorem i niesamowitą energią.
Szkolenie rozpoczęło się od prezentacji z metod tworzenia wsi tematycznej i przygotowania stałej oferty tematycznej. Następnie pani Joanna Jaga Wojtko oprowadziła uczestników po wsi, opowiadając ciekawe historie z czasów II wojny światowej związane z mieszkańcami oraz historie powstania zabytków znajdujących się we wsi – min. Kościoła pw. Św. Jadwigi Śląskiej.
Po powrocie z wycieczki terenowej w sali szkoleniowej zostały przeprowadzone warsztaty z naturalnego barwienia tkanin. Uczestnicy szkolenia poznali tradycyjne metody uprawy i obróbki lnu poprzez wspólne tworzenie włókna lnianego tradycyjnymi narzędziami oraz poznali rośliny z właściwościami barwiącymi. Na koniec wszyscy uczestnicy szkolenia mogli wykonać zaprojektowaną przez siebie torbę lnianą i zabarwić ją w kolorze indygo.
Uczestnicy wyjazdu byli pod wrażeniem sposobu prowadzenia szkolenia i warsztatów oraz deklarowali chęć indywidulanego przyjazdu do Chrośnicy, aby skorzystać z oferty wraz z rodziną lub członkami swoich organizacji. Tym bardziej, że oferta ta jest dostępna w ramach „Kreatywnych warsztatów w Krainie Wygasłych Wulkanów” – programu koordynowanego przez Sudecką Zagrodę Edukacyjną w Dobkowie zarządzaną przez Stowarzyszenie Kaczawskie, który skupia w wspólnej ofercie rękodzielników, restauracje, pensjonaty i innych usługodawców z branży turystycznej z terenu Gór i Pogórza Kaczawskiego.
Po warsztatach uczestnicy udali się na obiad do pobliskiej restauracji „Izba rybacka” w Podgórkach. Można było skosztować różnych pysznych dań, przygotowanych i podanych w mistrzowski sposób. Dziękujemy właścicielom „Izby rybackiej” za ciepłe przyjęcie, prezentacje okazów i informację o działalności restauracji. Wizyta w tej restauracji była też elementem szkolenia aktywizującego, jako dobry przykład energii i chęci działania – właściciele są beneficjentami środków w ramach naszych naborów na rozwój działalności gospodarczej i już w najbliższym czasie, poza doposażeniem kuchni powstanie w restauracji największe w kraju homarium. Pasja, z jaką opowiadał o swojej pracy i dalszych planach pan Michał, dała wiarę uczestnikom w ich własne marzenia, nawet te bardzo śmiałe.
Szkolenie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

 

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -