Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Wycieczka terenowa po naszym Geoparku dla partnerów projektu GEOLOGY

2024-02-12 12:00

W dniu 9 lutego 2024r. odbyła się wycieczka terenowa po obszarze Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów dla uczestników i partnerów projektu współpracy pt. „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development) Akronim: „GEOLOGY”.
W wycieczce udział wzięli przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania "Perły Czarnej Nidy", Lokalnej Grupy Działania Grupa Łużycka, Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Kaczawskie, a także przedstawiciele 4 Geoparków: Geoparku „Łuk Mużakowa”, Geoparku Świętokrzyskiego, Geoparku Czeski Raj i Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Koordynatorem wydarzenia była Gabriela Męczyńska – Dyrektor biura LGD Partnerstwo Kaczawskie. W wyprawie udział wzięli również członkowie Społecznej Rady Naukowej przy Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie oraz dr Aleksander Kowalski, przedstawiciel Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowy Instytut Badawczy, Oddział Dolnośląski.


Mimo kapryśnej aury wspólnie odwiedzono piękne miejsca Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Na początek uczestnicy pojechali do miasta Wojcieszów, gdzie w nowopowstałym budynku obejrzeli wystawę historii górnictwa w Wojcieszowie. Znajduje się tu ekspozycja zasobów górnictwa (wapiennictwa) w postaci plansz historycznych, a także wystawa skał i minerałów z Wojcieszowa i okolic. Gości oprowadziła pani Jolanta Sałek z Fundacji „Chmielarz” i Stowarzyszenia Ziemia Aktywnych. Budynek powstał w ramach realizacji projektu „Budowa budynku ekspozycyjnego wraz z interaktywną wystawą historii górnictwa Wojcieszowa”. Projekt zrealizowali działacze z Fundacji „Chmielarz” z Wojcieszowa i była to operacja realizowana w ramach konkursu ogłaszanego przez LGD Partnerstwo Kaczawskie – Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej.


Następnie uczestnicy obejrzeli zrekultywowany kamieniołom na Wilkołaku, a towarzyszył im pan Jan Tymczyszyn - Wójt Gminy Złotoryja. Wilkołak to bazaltowe wzniesienie o wysokości 367m n.p.m. Miejsce jest niesamowite i od niedawna udostępnione turystom. Działała tu kopalnia bazaltu Wilcza Góra. A teraz są tu ścieżki piesze i rowerowe, altana, stoliki z ławkami, platformy widokowe, bogata ekspozycja kopalin skalnych Dolnego Śląska, miejsce na ognisko, tablice informacyjne, a nawet ścianka do graffiti. Ale przede wszystkim nasi goście stanęli w dawnym kominie wulkanicznym – dosłownie! I byli zachwyceni.


Kolejnym punktem wycieczki był Skansen Górniczo – Hutniczy w Leszczynie. Wiele ważnych i ciekawych informacji przekazał tu prof. dr hab. Piotr Migoń z Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestnicy zobaczyli rekonstrukcję pieców bliźniaczych oraz Izbę Tradycji Górniczych. Okolice wsi Leszczyna były przez wiele wieków ośrodkiem górnictwa miedzi. Rudy miedzi zaczęto tu wydobywać już w drugiej połowie XVI wieku, a w XIX wieku doszło jeszcze górnictwo skalne i zaczęto pozyskiwać piaskowiec i wapień, które wypalano w tutejszych wapiennikach.
Z Leszczyny uczestnicy wycieczki pojechali do miasta Jawor i skierowali się do Ewangelickiego Kościoła Pokoju. Zabytek ten został wpisany w 2001r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to największa drewniana budowla o funkcjach religijnych na świecie! Po tym pięknym obiekcie naszych gości oprowadziła pani Aniela Prokopiak i pomogła odkryć jego zdumiewającą historię.


Po tylu atrakcjach wszyscy udali się na wspólny obiad, a potem jeszcze do kolejnych dwóch niezwykłych miejsc na mapie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Jeden z nich to Dom na Wzgórzu w Grudnie u p. Kamili Mazur, gdzie produkowane są przepyszne sery. Natomiast drugie z w/w miejsc stanowi Galeria pod Aniołem w Dobkowie u p. Agaty i Bogusławy Rudnickich, gdzie m.in. zobaczyć można przepiękną ceramikę, w tym kaczawskie anioły.
Podsumowując – wycieczkę terenową po Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów można śmiało zaliczyć do tych udanych. Było na co popatrzeć i było o czym posłuchać. A nasi goście słuchali i patrzyli z ogromną ciekawością. Merytorycznymi przewodnikami po geologicznych atrakcjach naszego Geoparku byli pan Aleksander Kowalski – geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego z Oddziału Dolnośląskiego oraz prof. dr hab. Piotr Migoń z Uniwersytetu Wrocławskiego – za co serdecznie dziękujemy.


Wycieczka terenowa odbyła się w ramach projektu współpracy pod tytułem „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development) Akronim: „GEOLOGY”, który współfinasowany jest ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”.

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -