Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Wyjazd do Geoparku Świętokrzyskiego w ramach międzynarodowego projektu współpracy GEOLOGY

2023-11-27 08:54

Za nami drugi z trzech zaplanowanych wyjazdów studyjnych w ramach międzynarodowego projektu współpracy pn. „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development) Akronim: „GEOLOGY”.


W dniach 21-22 listopada br. odwiedziliśmy Geopark Świętokrzyski i działającą na jego obszarze Lokalną Grupę Działania ,,Perły Czarnej Nidy”. W wizycie wraz z nami uczestniczyli przedstawiciele ze Stowarzyszenia LGD Grupa Łużycka reprezentująca Geopark Łuk Mużakowa oraz przedstawiciel Geoparku Czeski Raj .
Osoby uczestniczące w wyjeździe reprezentujące Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów to przedstawiciele 3 sektorów- publicznego, społecznego i gospodarczego z obszaru Geoparku KWW: Burmistrz Gminy Bolków – Grzegorz Kucab, Joanna Jędrychowska i Sara Horodyńska z Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, Wojciech Suchecki z Nadleśnictwa Lwówek Śląski, Anna Chodkowska pracownik Zamku Świny, Przemysław Rogal – Dyrektor Centrum Biblioteczno - Kulturalnego w Wojcieszowie, Marta Majchrzak – Stowarzyszenie Dobroczyńcy z Legnickiego Pola, członek Stowarzyszenia LGD – Grzegorz Szeluk z Wojcieszowa, Biuro LGD- Dyrektor Gabriela Męczyńska i Specjalista ds. Zarządzania Projektami – Małgorzata Dubrowska.
Przypomnijmy, że celem projektu GEOLOGY jest wspólna promocja oraz wymiana doświadczeń w dziedzinach strategicznych dla rozwoju i funkcjonowania geoparków należących lub aspirujących do Światowej Sieci Geoparków UNESCO, jako innowacyjny sposób wykorzystania zasobów przyrodniczych, kulturowych oraz historycznych dla zrównoważonego rozwoju regionu". Wizyta w Geoparku Świętokrzyskim ukierunkowana była na temat działań na rzecz zapobiegania zmianom klimatu i ochrony georóżnorodności.


To był bardzo udany wyjazd studyjny - szlakiem geologii, historii i tradycji.
Pomimo zimnej aury pogodowej, która zastała nas po przyjeździe pozwalając przekonać się wszystkim na własnej skórze co oznacza znane polskie przysłowie związane z tym regionem tj. ,,Wieje jak w Kieleckiem” , to ciekawy program wizyty ułożony przez Biuro LGD Perły Czarnej Nidy sprawiał, że robiło się coraz cieplej – zarówno fizycznie jak i w sercu. Tak właśnie było już od pierwszej minuty spotkania z Panem Józefem Głuszek – Kustoszem Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach. Pan Józef opowiadał z pasją o pracy swoich rodziców związanej z garncarstwem oraz zaprezentował eksponaty zgromadzone w muzeum.


Następnie odwiedziliśmy Centrum Samorządowe w Morawicy, w którym znajdują się: ośrodek kultury, galeria, gminna biblioteka, urząd gminy oraz siedziba Lokalnej Grupy Działania ,,Perły Czarnej Nidy”. Pan Burmistrz Miasta i Gminy Morawica – Marian Buras przedstawił bogatą prezentację Miasta i Gminy Morawica pod kątem inwestycji, zrealizowanych projektów oraz pozyskanych funduszy unijnych. Prezentacja Pana Burmistrza oraz zaprezentowany film promocyjny pokazały, że zrównoważony rozwój wymaga zarówno nowoczesnej infrastruktury jak i odpowiedniej organizacji życia edukacyjnego, kulturalnego i społecznego.

Kolejnym punktem było zwiedzanie Rezerwatu Kadzielnia - terenu dawnego kamieniołomu oraz wizyta w Centrum Geoedukacji w Kielcach - gdzie w geologiczną podróż po Kielcach i okolicach sprzed milionów lat zabrał nas Michał Poros - Kierownik Centrum Geoedukacji. Pan Michał z niezwykłym zaangażowaniem oprowadził nas po ekspozycji. Multimedialna wystawa opisująca przeszłość geologiczną Gór Świętokrzyskich przypomina futurystyczną stację naukowo-badawczą albo oceanarium. Podczas wizyty w Centrum zostały poruszone kwestie związane z ochroną georóżnorodności oraz możliwymi działaniami zapobiegającymi zmianom klimatu.

Podczas drugiego dnia wizyty zwiedziliśmy niezwykłą Jaskinię Raj. Odwiedziliśmy również Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego w Miedziance przedstawiającą rozwój górnictwa podziemnego i odkrywkowego.
Następnie udaliśmy się na  Zamek Królewski w Chęcinach. W wyjeździe brała udział silna reprezentacja z Gminy z Bolków, na terenie której znajdują się 4 średniowieczne warownie: Zamek Bolków, Zamek Świny, Zamek Niesytno, i Zamek Lipa połączone Szlakiem Czterech Zamków. Liczymy, że w przyszłości ta wizyta zaowocuje wspólnymi działaniami.
Ostatnim punktem było zwiedzanie Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku.
Wybudowany w 2015 r, nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy i centrum konferencyjne Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego jest malowniczo wpisany w krajobraz wnętrza nieczynnego kamieniołomu Korzecko w Chęcinach. Uznawany jest za niepowtarzalne, wręcz wymarzone miejsce badań dla geologów z kraju i ze świata.
Dziękujemy za bardzo miłe i gościnne przyjęcie Zarządowi i Pracownikom Biura Stowarzyszenia LGD Perły Czarnej Nidy, Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Chęciny Robertowi Jaworskiemu, Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Morawica – Marianowi Burasowi oraz Panu Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Marcinowi Dziewięckiemu.

 

Projekt współpracy pod tytułem „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development) Akronim: „GEOLOGY” współfinasowany jest ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.3 „Przygotowanie i realizacja działańw zakresie współpracy z lokalną grupą działania”.

 

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -