Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie jest inicjatorem cyklu szkoleń dla lokalnych liderów i animatorów turystyki w naszym regionie. Program realizowany jest pod nazwą „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. W miniony weekend partnerzy LGD spotkali się na Grodźcu podczas gry historycznej.
Rozczarowali się ci, którzy liczyli na serię wykładów z rzutnikiem w roli głównej. Nie tym razem. Kasztelan zamku, Zenon Bernacki przygotował dla swoich gości historyczne lekcje wzbogacone o legendy, historię regionu i oczywiście zamku Grodziec. Staropolska gościnność, przyjemny chłód zamkowych komnat i niepowtarzalny klimat sprawiły, że uczestnicy szkolenia odpłynęli na dwa dni do krainy średniowiecza, rycerskich walk i zwyczajów. Pokazy walk połączone były z zajęciami praktycznymi. Strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy włócznią, a druhowie z OSP Męcinka zaryzykowali nawet walkę na miecze. Kasztelan na krok nie odstępował gości i dbał, by wszyscy byli zadowoleni. Po wieczornej kolacji, przepraszam – wieczerzy (!) wysłuchaliśmy koncertu chóru Ukraińskiego, lecz na tym wieczór się nie skończył. Okazało się, że na zamku straszy. Zgodnie z legendą o północy nawiedziły nas duchy niewiast poprzebieranych w ozdobne suknie. Wystraszyli się nawet wspomniani strażacy, jednak damy tym razem odpuściły gościom i nikogo nie porwały.
Drugi dzień warsztatów był również bogaty w atrakcje. Do rąk dostaliśmy mapy i ruszyliśmy na poszukiwanie Skarbu Kasztelana. W tej dziedzinie najsprytniejsze okazały się koleżanki z Dobkowa. - Tak moglibyśmy się szkolić jeszcze kilka dni – powtarzali zgodnie uczestnicy. Warsztaty były doskonałym przykładem, jak można wykorzystać dziedzictwo kulturowe dla promocji własnego regionu. - Jednocześnie była to okazja do spotkania się członków LGD, bo zazwyczaj widzimy się na zebraniach, a kontaktujemy wirtualnie, mailowo – dodaje sołtys Wilczyc. Jak widać wulkany jeszcze nie wszystkie wygasły, a szlak dzięki takim inicjatywom ożywa.
Daniel Śmiłowski
Szkolenie zorganizowane przez Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie" ze środków Unii Europejskiej z EFRROW w ramach umowy przyznania pomocy na działanie 4.3.1 "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" objętego PROW na lata 2007 - 2013, Oś 4 Leader