Przejdź do treści

Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów

27 marca 2024 roku Kraina Wygasłych Wulkanów oficjalnie dołączyła do rodziny Światowych Geoparków UNESCO. Potwierdza to fakt, że region Gór i Pogórza Kaczawskiego może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu. Jest to ogromne wyróżnienie i ogromny prestiż.

Utworzenie Geoparku w Krainie Wygasłych Wulkanów to oddolna, partnerska inicjatywa, w którą od wielu lat aktywnie włączają się gminy, nadleśnictwa, instytucje samorządowe, organizacje pozarządowe, biznes i mieszkańcy.

Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów to obszar 14-tu gmin: Gmina Bolków, Gmina Jawor, Gmina Jeżów Sudecki, Gmina Legnickie Pole, Gmina Mściwojów,  Gmina Paszowice, Gmina Pielgrzymka, Gmina Ruja, Miasto i Gmina Świerzawa, Gmina Wądroże Wielkie, Gmina Wojcieszów, Gmina Zagrodno, Gmina Złotoryja i Miasto Złotoryja.

Otrzymanie statusu Światowego Geoparku UNESCO jest  uhonorowaniem kilkunastu lat pracy lokalnej społeczności, która prowadziła działania związane z przystąpieniem do grona Światowych Geoparków UNESCO. Przede wszystkim gratulacje należą się Stowarzyszeniu Kaczawskiemu, które zarządza Geoparkiem i złożyło wniosek aplikacyjny do UNESCO. Dużą rolę, jako partner strategiczny, odegrało nasze stowarzyszenie, bez którego wsparcia nie zostałyby zrealizowane rekomendacje Światowych Geoparków UNESCO.

Światowe Geoparki UNESCO to miejsca, w których promuje się i chroni dziedzictwo geologiczne, przyrodnicze i kulturowe, aktywizując przy tym lokalną społeczność.

Kraina Wygasłych Wulkanów Światowy Geopark UNESCO jest trzecim geoparkiem z naszego kraju, który dołączył do Światowej Sieci Geoparków UNESCO.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Geoparku: www.gorykaczawskie.pl

Skip to content