Przejdź do treści

Spotkały się „Kobiety Ziemi”

  • przez

Przyjazna atmosfera, dobra energia, inspirujące rozmowy, ważne dyskusje i oczywiście integracja.

Tak sobotni dzień 29 marca br. spędziły kaczawskie kobiety biorąc udział w organizowanym przez Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Kaczawskie spotkaniu „Kobiety Ziemi”. Partnerami tego wydarzenia byli: Dom Spotkań Twórczych „Ptasia Dolina” z Nowej Wsi Wielkiej, Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów oraz Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie, w której to spotkanie się odbyło. Moderatorem była pani Gabriela Stefanowicz z Agencji Informacyjnej  „W punkt”.

Tak więc spotkałyśmy się. My. Kobiety z regionu. Różne pokolenia. Różne pasje. Różne działania. Różne doświadczenia. I różne gminy. Liderki, gospodynie, sołtyski, matki, babcie, przedsiębiorczynie, artystki, działaczki. Każda inna. Każda wyjątkowa i potrzebna. I ta inność właśnie sprawia, że RAZEM mamy wielką siłę!

Cieszymy się, że zaproszenie przyjęły również: Beata Gralak – Wicestarosta Powiatu Złotoryjskiego, Elżbieta Jedlecka – Wójt Gminy Wądroże Wielkie, Ewa Szczecińska-Bedryj – Sekretarz Miasta Złotoryja, Maria Leśna – była Wójt Gminy Złotoryja, Beata Castañeda Trujillo – Skarbnik Stowarzyszenia Kaczawskiego, Ewelina Rozpędowska – członek Rady Naukowej przy Światowym Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów, Katarzyna Wojciechowska – kierownik ODR w Jaworze, Małgorzata Świderska – były członek Zarządu LGD Partnerstwo Kaczawskie, Zofia Pyż – Przewodnicząca Rady LGD Partnerstwo Kaczawskie. Dziękujemy również pani Barbarze Ciechanowicz z Zespołu Wojcieszowianie i pani Danucie Danilewicz z zespołu Cichowodzianie – za przybycie w niezwykłych, wspaniałych strojach.

Przepięknym momentem spotkania było wspólne śpiewanie pod przewodnictwem Karo Gawlik, kreatorki Mantra Ziemi. Tak wiele mam, bo tak wiele dostaję, bo tak wiele mogę dać – brzmiały nasze słowa i dawały do myślenia…

Do zorganizowania takiego wydarzenia przyczynili się mieszkańcy naszego obszaru: Danuta Nowak i Darek Matusiak, właściciele Domu Spotkań Twórczych „Ptasia Dolina” w Nowej Wsi Wielkiej, inicjatorzy powstania Sudeckiego Domu Nasion, działacze i miłośnicy dzikiej przyrody. Inspiracją do spotkania był film TV ARTE „Siostry Ziemi”(reż. Pascal d’Erm i Christoph Schwaiger, Francja). Film ma 4 części i kręcony był na 4 kontynentach. Jedna z części powstała w Europie, a konkretnie w Polsce i w dużej mierze właśnie w Ptasiej Dolinie na Pogórzu Kaczawskim.

Z ogromną ciekawością obejrzałyśmy więc film. I rzeczywiście – bardzo ciekawy, zaskakujący i inspirujący, pokazujący nam jak ważna jest Matka Ziemia. W rezultacie było dużo wartościowych rozmów. O marzeniach, siostrzeństwie, wspieraniu się, o sile kobiet, o sukcesach i możliwościach, o przyrodzie i dziedzictwie kulturowym, o byciu odważnym, o otwarciu na drugą osobę, o pomaganiu i współpracy, o działaniach na rzecz regionu i budowaniu partnerstw, o równości płci. Padło wiele pięknych zdań i przemyśleń. Żebyśmy były ogrodem. Żebyśmy się wspierały. Integrujmy się. Miejmy marzenia. I że warto działać i wychodzić ze swojej strefy komfortu. Dzielmy się wiedzą. Dbajmy o przyrodę. Łączmy się. I oby nas przybywało i oby chciało nam się chcieć.

Ważny punkt stanowił również głos pani Joanny Appelt, kierownika biura Światowego Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów, o celach Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, która została przyjęta przez wszystkie państwa członkowskie ONZ w Nowym Jorku w 2015r. Jest to globalny plan działania na rzecz zrównoważonego rozwoju świata, a nasze spotkanie wpisało się przynajmniej w kilka jego założeń: Cel 3: Zapewnić wszystkim ludziom zdrowe życie i dobrobyt, Cel 5: Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt, Cel 15: Chronić, przywrócić oraz promować zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych, zrównoważone gospodarowanie lasami, zwalczać pustynnienie, powstrzymywać i odwracać proces degradacji gleby oraz powstrzymać utratę różnorodności biologicznej, Cel 17: Ożywić globalne partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Taki kobiecy zjazd był ważny dla zgromadzonych Pań. A dla nas stał się inspiracją do dalszych takich spotkań i projektu przeznaczonego dla kobiet. Dziękujemy więc serdecznie wszystkim Paniom za świetny sobotni dzień. Cieszymy się, że jest nas tak wiele, a w czasie spotkania jeszcze mogłyśmy poznać nowe mieszkanki i działaczki. Razem możemy dużo. Do zobaczenia na kolejnym kobiecym spotkaniu.

Spotkanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z EFRROW w ramach interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) – komponent Zarządzanie LSR w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Tekst: Marta Cieślak

Skip to content