Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

„Aktywnie i ekologicznie w Krainie Wygasłych Wulkanów” – warsztaty w Zagrodzie Edukacyjnej Zielony Wulkan

2019-07-15 10:41

W dniu 12 lipca br. kolejna część uczestników projektu „Kaczawska inicjatywa szansą na aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” wyjechała na warsztaty aktywizujące do Zagrody Edukacyjnej Zielony Wulkan w Rzeszówku. To już dwunaste z czternastu zaplanowanych wydarzeń tego projektu. Projekt „Kaczawska inicjatywa” to operacja własna Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Kaczawskie realizowana od lutego 2019r.
Było bardzo ciekawie. Uczestnicy poznali właścicieli tej wspaniałej zagrody – państwa Martę i Macieja Zawierucha. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy dotyczących bogactwa kulturalnego, przyrodniczego i historycznego Krainy Wygasłych Wulkanów oraz bioróżnorodności i ekologii, a także wiele o gatunkach roślin (kwiaty, chwasty, zioła), które np. mają właściwości lecznicze lub nadają się do przyrządzenia potrawy. Pan Maciej przedstawił nam metodykę pracy przewodnika terenowego/edukatora.
Kolejnym etapem wyjazdu był warsztat wytwarzania kosmetyków naturalnych pn. „Kosmetyki – zrób to sam, czyli jak wartościowe są lokalne rośliny”. Panie samodzielnie wykonali sobie kremy do twarzy/ciała. Zaobserwować można było bardzo duże zaangażowanie, wzajemną pomoc, współpracę, a przede wszystkim dużo radości. Na koniec odbyła się prelekcja pn. Prawdy i mity żywieniowe „Czy awokado jest zdrowe, a smalec taki zły”. Ten bardzo ciekawy temat stanowił pole do dyskusji i wyrażenia własnych przemyśleń i doświadczeń nt. ekologii i zdrowego odżywiania.
Dziękujemy państwu Marcie i Maciejowi Zawierucha za wspaniale spędzony czas i ogrom cennych informacji. Wizyta w tej niezwykłej Zagrodzie Edukacyjnej z pewnością przyczyniła się do aktywizacji i integracji uczestników naszego projektu.
Wyjazd współfinansowany z środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” , w ramach realizacji Operacji własnej nr 2/2018/OW p.n. „Kaczawska Inicjatywa szansą na aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”.

 

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -