Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Seniorzy odwiedzili Skansen w Leszczynie i Pracownię Piernika Artystycznego w Wilkowie

2019-06-21 10:29

Dnia 18 czerwca br. Seniorzy z Miasta i Gminy Świerzawa oraz z Miasta Wojcieszów wzięli udział w wyjeździe integracyjno-studyjnym do Skansenu Górniczo-Hutniczego w Leszczynie oraz do Pracowni Piernika Artystycznego w Wilkowie. Wyjazd ten to kolejny etap realizacji operacji własnej LGD pn. „Kaczawska inicjatywa szansą na aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”.
W Skansenie grupę przywitał pan Andrzej Kowalski, Prezes Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych, który opowiedział o obiekcie oraz o działalności Towarzystwa. Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie to obiekt, który ukazuje historię śląskiej miedzi i życie górników w warunkach możliwie zbliżonych do średniowiecznych. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w różnego rodzaju ciekawych warsztatach: warsztaty edukacyjne „stare zawody i rzemiosła”, warsztaty czerpania papieru, warsztaty garncarskie, podpłomyki, garncarstwo, hutnictwo, mincerz. Następnie pan Andrzej Kowalski pokazał nam piece bliźniacze, które służyły w XIX w do wypalania wapna ze skał wapiennych wydobywanych w pobliskich kamieniołomach. Piece zbudowane są z piaskowcowego kamienia łamanego. Wysokość pieca wyższego wynosi 11 metrów, a niższego 9 metrów, natomiast średnica przestrony i gardzieli to 3,3 metra. Zapoznano nas również ze ścieżką edukacyjną pn. “Synklina Leszczyny” z bogato opisanymi tablicami i wieloma ciekawostkami geologiczno-przyrodniczymi i mineralogicznymi. Na przystanku nr 3 „Profil Cechsztynu” przy ścianie skalnej starego kamieniołomu - wiele pań znalazło wspaniałe okazy kamieni z zielonym lub błękitnym nalotem malachitu i azurytu. Po spacerze przeszliśmy do Izby Tradycji Górniczych z ekspozycjami i historią ponad 8-wiekowego górnictwa i hutnictwa.
Tego dnia odwiedziliśmy również Pracownię Piernika Artystycznego w Wilkowie, gdzie naszą grupę przywitała pani Martyna Olszowa-Durachta, właścicielka i znana w regionie artystka. Pracownia pani Martyny to bardzo dobry przykład przedsiębiorczości i aktywności w naszym rejonie. Właścicielka pracowni opowiedziała o sobie, swojej pracy, aktywności oraz planach na przyszłość, a także o całym procesie powstawania jej przepięknych pierników. Następnie każdy z uczestników otrzymał kilka różnego kształtu pierników z zadaniem ich udekorowania lukrem. Z pierników tych powstały śliczne, brązowo-białe domki. Było dużo radości, rozmów, panie były bardzo zaangażowane. Gotowe piernikowe domki panie zabrały do domu. W drodze powrotnej busem panie bardzo miło wspominały razem spędzony dzień – poznały tego dnia naprawdę ciekawych ludzi i wspaniałe miejsca Krainy Wygasłych Wulkanów. Wydarzenie z całą pewnością sprzyjało integracji i aktywizacji uczestników.
Wyjazd współfinansowany z środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” , w ramach realizacji Operacji własnej nr 2/2018/OW p.n. „Kaczawska inicjatywa szansą na aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”.

 

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -